poniedziałek, 2 lipca 2012

Co zrobić, aby pozbyć się kamienia w czajniku?

Dla wielu osób fakt, że ich nowo kupione czajniki po kilku miesiącach są pełne kamienia i nadają się wyłącznie na złomowisko jest czymś normalnym i naturalnym. Takie myślenie jest błędne. Każdy z lekarzy powie jak bardzo negatywnie zakamieniona woda wpływa na nasz organizm głównie na nerki i woreczek żółciowy.

Czym jest ten kamień?
Już nawet w 60 stopniach czy to na grzałce czajnika czy na jego samym dnie tworzy się swego rodzaju biała powłoka, która z czasem przyjmuje rdzawy odcień. Tworzy ją wapń, żelazo i magnez. Powstała kilkumilimetrowa warstwa albo odlatuje sama albo sami musimy ją rozbić. Kiedy w porę nie zadbamy o jej usunięcie może dojść do sytuacji, w której czajnika wręcz nie da się już odkamienić i będzie nadawał się wyłącznie na śmietnik.

Dlaczego powstaje ten kamień i jak się go pozbyć?
Przede wszystkim dlatego, że napełniamy go zwykła wodą z kranu, pełną zanieczyszczeń i niskiej jakości. Starym domowym sposobem na pozbycie kamienia jest wygotowanie go octem aż sam odpadnie. Można stosować również powszechne środki odkamieniające. Jednakże kamień, którego dopiero co się pozbyliśmy i tak wróci, ponieważ nie wszystek odkłada się w czajniku.

Zatem co zrobić aby kamień nigdy nie powstał?
Należy uzupełniać czajniki niskomineralizowaną wodą z gór czy powstałą po zastosowaniu specjalnych filtrów. Ponad to, zaleca się stosowanie tzw. wody osmotycznej (odkamieniona woda kranowa). Najłatwiej jednak wyposażyć czajniki w specjalne filtry, które za każdym razem będą oddzielać kamień od wody a my będziemy cieszyć się ładnym wyglądem sprzętu i przyjemnością picia z niego kawy czy herbaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz